Учените отдавна са установили, че Луната е сателит на Земята, а не планета. Освен това има размери колкото ¼ от големината на Земята. Хилядолетия наред бледоликата сестра на Слънцето привлича човешките погледи и поражда много въпроси.
Има много теории и хипотези за възникването й. Остава открит и въпросът защо виждаме само една и съща част от нея. И защо от 1969г., когато Нийл Армстронг стъпва първи на лунната повърхност, никой повече не се заема с мисия до там.
Луната крие много загадки. Но най-голямата е как въобще се е появила.
Според общоприетата научна теория Луната се появява в орбитата на Земята след възникването си на друго място. Някои смятат, че вероятно се е образувала от отломки на космически обект, който се врязва в нашата планета.
Друга хипотеза твърди, че Земята по някакъв начин е прихванала Луната, докато тя блуждае сред Слънчевата система.
През 60-те години на миналия век Уилям Кенет Харман изказва мнението, че Луната се е появила, след като Земята се е сблъскала с друго тяло. Така възниква Теорията за Големия взрив.
Не е ясно обаче как по-точно Луната е „поставена” в орбитата на Земята или поне близо до нея. Нужна е определена скорост в зависимост от теглото й, за да може да се задържи в тази орбита, някой или нещо трябва да й зададе определено разстояние до планетата ни.
Съществува малка вероятност някой случаен обект да улучи точната комбинация от фактори така, че Луната да заеме точното си място по отношение на височина, курс и скорост.
Официалната наука не може да обясни как се е получило това. Не може да обясни и друго. Как така Луната закрива напълно Слънцето при затъмнения благодарение на своята невероятно точна позиция. Още повече, че диаметърът й е 3474 км, докато този на Слънцето е 1 391 016 км. Въпреки това обаче тя блокира всичко без пламтящото Слънце, т.е. за вписването на Луната и Слънцето няма някаква астрономическа причина. И поради това невероятно „съвпадение” само Земята е благословена сред всички останали планети.
Все повече учени напоследък вярват, че в далечното минало Луната е „докарана” от супер цивилизация, за да ни наблюдава. И понеже ние виждаме само 59% от нея, на невидимата й част иноземните съсредоточават основните си дейности.
През 1960г. Карл Сейгън, известен астроном, изказва такова предположение, а Владимир Ажажа, руски уфолог, твърди, че бази на Луната има и на видимата й част.
Тази хипотеза, макар и различна от официалната научна позиция, напълно обяснява всички неясноти около произхода на Луната. А каква е истината – предстои да разберем.
Сред установените факти за изкуствения спътник има много интересни, пораждащи нови въпроси, но и доказващи любопитството на хората към това, което е на небето.
Много преди нас древните хора установили, че Земята и Луната си влияят, макар че и до днес не е ясно по какъв начин става това. Със сигурност обаче се знае, че с различните си фази Луната може да повлияе на съня. Затова и при пълнолуние се спи най-зле.
Има още много интересни факти за Луната, които правят още по-мистериозна „сестрата” на Слънцето.
Нощната красавица Луна все още не е разрила всичките си тайни. Така сме свикнали да я виждаме там горе, че не е зле да се замислим какво би се променило за нас, земляните, ако тя изчезне в един момент.
Ако това се случи, приливите ще започнат да отслабват. Някои нощни животни ще трябва да променят животни ще променят навиците си изцяло. А понеже Луната стабилизира наклона на земната орбита, това щеше да окаже голямо влияние върху климата и сезоните на Земята.
И не на последно място – с изчезването си Луната би ни лишила от красотата на слънчевите затъмнения, когато застане между Земята и Слънцето.
Така че нека се радваме на лунната светлина, докато можем.