В нашите домове има много места и неща, които са замърсени, но често сякаш се изплъзват от вниманието ни. Сред тях са електрически ключове, дръжки, чанти и какво ли още не.
Разбира се, това не се отнася за дрехите, бельото и чаршафите. За тях наистина не забравяме, но дали ги перем достатъчно често и правилно? В тях се развиват гъбички, микроби, акари и др. микроорганизими, застрашаващи здравето ни по различен начин.
По отношение на това колко често перат, хората обикновено се делят на 2 категории. Едните са едва ли не маниаци по отношение на чистотата и пращат в коша за пране всяка дреха след едно носене. Другите пък дори не могат да се сетят кога за последно са прали някоя дреха.
Едно е ясно – що се отнася до прането, компромиси не трябва да се правят, защото става въпрос за здравето на цялото ни семейство.
Затова трябва да преценим дали да перем на малки порции всеки ден, или да пускаме пералнята веднъж седмично.
Въпреки че на етикета на всяка дреха и артикул, подлежащ на пране, има указание за това, има фактори, с които трябва да се съобразим:
Материя
Докато част от дрехите и бельото ни са в постоянен допир с кожата и попиват пот, мазнини и мръсотия, при други не е така. В зависимост от вида на тъканта се съобразяваме и с почистването на съответната дреха.
– Памучни дрехи
Може да се перат един път седмично, а смесените тъкани – на 2-3 дни.
– Дрехи от синтетика
Най-добре да се перат всеки ден, защото събират статично електричество и прах.
– Копринени дрехи
По тях се образуват петна от потенето, затова най-добре е да се перат ръчно или да се дадат на химическо чистене поради чувствителната материя.
– Вълна, мохер и кашмир
Поради риск от свиване в пералнята, по-добре е да се изперат на ръка. В краен случай може и в пералня, но на 30° и с препарат за вълна.
– Трикотаж
Чорапогащници и трико се перат всеки ден.
– Кожа и велур
Обикновено това са якета, които изискват почистване на малки петънца. За цялостно пране трябва да се доверим на професионално почистване.
Склонност към изпотяване
Бельото е в постоянен допир до интимните части и задържа стафилококови бактерии. Това се отнася и до сутиена, който е в досег със зоната на потене под мищниците. Бельото се пере всеки ден на поне 40°.
Дрехите, с които спортуваме, се перат след всяко изпотяване. Понеже повечето са от изкуствена материя, по-добре да бъде със студена вода и да не се ползва омекотител.
– Бельо, тениски, бански костюм, чорапи – след всяко носене.
– Блузи – след 1-2 носения.
– Пижами – след 3-4 носения.
– Рокли – след 1-3 носения.
– Клин и къси панталони – след 2-3 носения.
– Поли – след 5-7 носения.
– Костюми – след 3-5 носения.
– Суитчъри – след 5-6 носения.
– Дънки – веднъж месечно.
– Калъфки и чаршафи – веднъж на 10 дни, но калъфките и по-често.
Ако се съобразяваме с материята, перилния препарат и температурата на водата, както и със степента на замърсяване, дрехите ни не само ще ухаят приятно, но и по тях няма да има застрашаващи здравето ни микроорганизми.