Един от проблемите, които са много актуални в днешно време и засягат милиони хора по света, е безсънието. Невролозите алармират, че броят на страдащите от липсата на сън не само нараства, но пада и възрастовата граница.
Причините, поради които заспиваме трудно, могат да са обективни и субективни.
Има фактори, които пречат на съня ни, но не можем да ги променим:
– стрес;
– хронични, психични и туморни заболявания;
– хормонални промени при жените;
– употребата на някои медикаменти.
Сред факторите, които зависят от нас и можем да им въздействаме, са:
– липса на навик за лягане по едно и също време;
– наличието на устройства в спалнята, които са източник на светлина и шум;
– спортуване в късните часове;
– прием на течности вечер;
– висока температура в стаята;
– отрицателни мисли преди сън;
– тютюнопушене и алкохол;
– прием на кофеин и стимулиращи средства.
Дори да не страдаме от хронично безсъние, а само понякога да ни е трудно да заспим, това пак е проблем. На следващия ден сме много уморени, имаме главоболие и като цяло сме неработоспособни. В такива случаи сме склонни да посегнем към лесното хапче за сън. Но не е ли по-добре вместо конвенционалното лекарство да си направим един чай?
Според научни изследвания много билки са безценен помощник за по-бързо заспиване и за по-спокоен сън.
Сред познатите и най-употребяваните билки за сън са :
Жълт кантарион
Жълтият кантарион има широко приложение в народната медицина за лечение на рани, за облекчаване на болка и др. Съдържа хиперицин, който оказва успокояващ ефект върху нервната система, което го прави чудесно средство за лесно заспиване и за балансиране фазите на съня.
Валериана
Силният успокояващ ефект на валерианата е познат от векове и е изследван многократно от учените. Употребата на тази билка намалява нивото на безпокойство, увеличавайки концентрацията на гама-аминомаслена киселина в мозъка. По този начин може да бъде естествена алтернатива на седативни лекарства за сън.
Маточина
Повечето лечебни свойства на маточината се свързват с нейната характеристика като успокояваща билка. Най-ефективно действа срещу безсъние в комбинация с валериана, хмел, лайка и др.
Хмел
Хмелът не се използва само за ферментацията при бира. Учени са открили, че ако се комбинира с валериана, намалява тревожността и осигурява по-бързо заспиване.
Пасифлора
Пасифлората може да ни осигури по-дълбок сън. Ето защо е полезно за хора на всякаква възраст, които трудно поддържат съня си.
Билките са сред онези естествени помощни средства за сън, които имат по-малко странични ефекти, по-евтини са и са по-достъпни. Ето защо една голяма чаша ароматен чай винаги е за предпочитане пред едно малко, но често не толкова безобидно хапче.