Но знаете ли, че има 5 естествени антибиотика, които могат да заместят лекарствата, които си купувате от аптеката с рецепта? Някои растителни екстракти, етерични масла и дори храни имат също антибиотични свойства. Така например, някои хранителни и зеленчукови екстракти имат способността да предотвратяват растежа на бактериите.
Билките също могат да влязат в ролята на естествени антибиотици, тъй като много от тях имат антибактериални и противогъбични свойства.
Медът е един от най-старите известни антибиотици, който датира от древността. Още египтяните са го използвали за лечение и защитно средство за кожата. Той притежава антибактериални свойства и благодарение на високото си съдържание на захар може да помогне за спиране на растежа на определени бактерии.
Освен това, медът има ниско ниво на pH, което спомага за изтегляне на влагата от бактериите. Това помага за унищожаването им и изчистването на организма от тях.
За да използвате меда като антибиотик, трябва да го нанесете директно на раната или заразеното място. Това ще подпомогне възстановяването на тъканта и оздравяването.
Чесънът е лесно достъпен и широко използван през грипния сезон. Използването му за лечение на инфекции е дългогодишна традиция в много култури. Той има много добри антибактериални, противогъбични и антивирусни свойства. Затова е и сред 5-те естествени антибиотика, които могат да заместят лекарствата.
Алицинът в чесъна има отлични антимикробни свойства. Той е високо ефективен срещу бактерии, което го прави толкова ценен в домашните средства за лечение.
Чесънът е в състояние да лекува гъбични инфекции, грипни и херпесни вируси и дава много добри резултати. Може да го прилагате локално или да консумирате по няколко скилидки дневно.
Екстрактите от това цвете помагат при лечение на различни инфекции. Ехинацеята има отлични антибактериални и гъбични свойства и е особено полезна за намаляване на бактериалните инфекции. Тя намалява растежа на множество щамове гъбички, които могат да причинят сериозни медицински състояния.
Антивирусните й свойства също са забележителни и защитават от вируси като ротавирус, херпес и грип.
Медът от манука е богат на метилглиоксал, който има отлични антимикробни свойства. Той също така съдържа различни съединения като прополис, богати на флавоноиди, естери и фенолна киселина. Те активно стимулират имунната система за борба с инфекциите.
Медът от манука също така е богат на ензими като глюкозна оксидаза, която има способността да превръща съединенията на глюкозата във водороден прекис и така да намаляват предразположеността към инфекции.
Червеният пипер има антибактериални свойства, които могат да помогнат за унищожаването на микробите от мястото на инфекцията. Капсаицинът, който се съдържа в червения пипер, предотвратява растежа на вредните бактерии. Освен това, в състава му влизат и други съединения, които втвърдяват външния слой на бактериите и по този начин ги блокират и в последствие унищожават.
Естествените антибиотици могат да бъдат много ефективни, ако се използват по правилния начин. Всеки от тях защитава срещу определен вид микроорганизми. Чесънът обаче има способността да се бори срещу по-широк спектър от микроби, затова не го пропускайте в ежедневната си диета.